تبلیغات
تدرویه - گر بچه ای همراه بچه یکی دیگر شیر بخورد آیا آن بچه ای که شیر مادری دیگر را خورده است با همه فرزندان اون زن که بچه را شیر داده است محرم میشود یا فقط با فرزندی که هم زمان با او شیر خورده است محرم میشود؟ با ذکر دلیل از قرآن و سنت.

اگر مادری بخاطرنداشتن شیر فرزند خود را نزد زنی دیگر که شیر دارد ببرد تا از شیر وی بخورد، چنانچه پنج بار شیر از آن زن بخورد که سیر شود، در اینصورت آن بچه با تمامی فرزندان آن زن (چه همزمان یا غیر همزمان) خواهر یا برادر رضاعی خواهد شد. مهم آنست که بقیه فرزندان آن زن شیر ده باشند.

 البته باید نوزاد از دو سال بیشتر نباشد و در دوران شیر خوارگی بوده باشد. ولی سایر فرزندان دیگر مادری که شیرش تمام شده بود با زن شیر داده و فرزندان او حکم خواهر و برادری ندارند.

پس اگر کسی در نوزادی کمتر از پنج بار از زنی شیر خورده باشد می تواند با فرزندان آن زن ازدواج کند زیرا دیگر حکم محرم بودن یا خواهر یا برادر بودن بینشان برقرار نیست.

زیرا خداوند متعال می‌فرماید : ) وَ أُمَّهَاتُکُمْ اللاَتِی أَرْضَعْنَکُمْ وَ أَخَوَاتُکُمْ مِنْ الرِّضَاعَةِ ( «و مادرانی که به شما شیر داده‌اند و خواهران رضاعی‌تان».

و در اینجا اشاره به این نکته دارد که زن شیرده و دخترانش برابر خواهند بود با مادر و خواهر رضاعی کسی که شیر آن زن را خورده باشد. و مقید نشده است که حتما بایستی همزمان با دخترهای زن شیرده شیر بنوشد!

بنابراین شیردهنده مادر (رضاعی) است، در نتیجه تمام کسانی که از جانب مادر نسبی بر پسر حرام شده‌اند، از طرف مادر رضاعی بر شیرخوار نیز حرام می‌شوند.

پس شیرخوار نمی‌تواند با افراد زیر ازدواج کند :

1-‌ زنی‌كه  نصاب مقررشرعی به  وی  شیر داده  است‌، چون با این  شیرخوردن  از پستان  او  مادرش  می‌شود. 

2-  مادر زنی‌كه از پستانش شیر خورده  است‌. چون  جده او بشمار است‌.

3-‌مادر  شوهرزنی‌كه  از پستانش شیر خورده است چون آن  شوهر  صاحب  شیر است  و جد  او  است‌.

4-‌خواهر زنی‌كه از پستانش شیر خورده  است چون  خاله  او است‌. 

5-‌خواهرشوهر زنی‌كه از پستانش شیر خورده  است چون  عمه او است‌. 

6-  دختران پسران  و دختران  زنی‌كه  از پستانش  شیر  خورده ست‌،  چون  دختران  برادران  و  خواهران اویند. 

 7-  خواهر خواه  خواهر رضاعی  پدری  و مادری  یا  خواهر  رضاعی  مادری  یا  پدری  باشد.

(خواهر  رضاعی  پدری  و  مادری‌:  دختری‌كه  از  مادر  رضاعی  و  صاحب  شیر  یعنی  شوهركنونی  مادر  رضاعی  است‌،  خواه  همراه  او  از  پستان  این  مادر  شیر  خورده  یا  پیش  یا  بعد  از  او  شیر  خورده  باشد.  خواهر  رضاعی  پدری‌:  دختری‌كه  مادر  رضاعی‌،  بوی  شیر  داده  ولی  از  مادر  رضاعی  نیست  بلكه  دختر  شوهر  اوست‌.

خواهر  رضاعی  مادری‌:  دختری‌كه  مادر  رضاعی  بوی  شیر  داده  است  ولی  از  صاحب  شیر  و  شوهركنونی  یعنی  پدر  رضاعی  نیست‌.)

بطور خلاصه خلاصه:

1- زن شیردهنده، (مادر رضاعی) 2- مادرزن شیردهنده 3- مادرشوهر شیردهنده 4- خواهرزن شیردهنده 5- خواهرشوهر شیردهنده 6- دختران پسر و دختر شیردهنده 7- خواهرشیری.

 

والله اعلم

وصلی الله وسلم علی محمد و علی آله و اتباعه الی یوم الدین

سایت جامع فتاوای اهل سنت و جماعت

IslamPP.Com


chocolate
جمعه 14 اردیبهشت 1397 06:34 ب.ظ
Hi there, its fastidious article on the topic of media print, we all understand
media is a great source of information.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر